A Szabad Demokratát Szövetsége 1988-ban alakult és 2010-ben még indított jelölteket a választásokon.
A magát liberálisként definiáló párt másfél évtizedig a hazai közélet fontos szereplője volt: többször kerültek kormányra és adtak minisztereket.
A következőkben választási plakátjaikból nyújtok át kronologikus válogatást.
1990
A rendszerváltás egyik ikonikus plakátja. "Minimál" grafika, egyszerű nyomdai kivitelezés. Fent a jelkép (a nemzeti színű madár), alatta pedig három erős szó, nagy betűkkel.
A jobboldali plakáton már feltűnik a kék, mint a pár meghatározó színe. A politikában divat jeles történelmi alakok idézeteit felhasználni. Érdekes, hogy Berzsenyi Dániel a költészetben inkább konzervatívként lett elkönyvelve.
Látszik, hogy a párt valóban a szabadság fogalma köré csoportosította mondanivalóját. Azért a nemzeti háromszín is megjelenik mindkétszer.
A párt klasszikus, háromszavas szlogenjéhez neveket is párosítottak: három szó - három név. A szín kék, a reménykedő értelmiségiek mosolyognak.
1994
Az 1990-es plakát egyik kulcsfigurája volt Pető Iván, a párt akkori egyik vezetője. Itt még az inge is kék...
Ez is klasszikus formátum: egyik oldalon a helyi (amúgy országosan ismert) jelölt, a másikon (kisebb méretben, fekete fehérben) pedig a miniszterelnök-jelölt. Még szlogenszerűen felsorolt program-szerűség is jutott a lapra: szociális és "érzelmi jellegű"' ígéretek egymás mellett.
1994-re a párt új "kirakat-arca" Kuncze Gábor lett, a "bajszos, vidéki ember", némi humorral megspékelve. Konkrét ígéretek itt nincsenek - gyermek van. Egyfajta jóságos apa-nagybácsi-Mikulás-figura a főszereplő.
Újabb klasszikus koncepció: híres emberrel összekötni jelöltünket. A nemzet Bálint gazdáját, a kiváló kertészmérnököt mindenki ismerte a '80-as évek óta, a TV Ablak című péntek délutáni műsorából.
1998
Négy év kormányzás után - Horn Gyulával koalícióban, a Bokros-csomag reálbér-zuhanása után - nem volt olyan könnyű kampányolni. A szlogen ezért is kettős: "Még nem jött el a Kánaán, de jófelé haladunk, szeretnénk a hatalomban maradni."
Egyre erősebb a kék szín használata. Az arcok még mindig ugyanazok, a helyi jelölt pedig egy keresztény lelkipásztor.
2002
Ellenzékben sokkal könnyeb kampányolni. A 2002-es plakátok főleg a kormány hibáira / árnyoldalaira hívták fel a figyelmet.
A plakáton a klasszikus képi formátum ("ne szólj, ne láss és ne beszélj") kombinálódik a naranccsal - a Fidesz jelképével. Alul az átlagemberek mosolyognak.
Egy kép - amihez nem kell sok magyarázat. A javaslat: foci helyett inkább egészségügyre költsük a közpénzt.
Ez már szinte erős: a politikai ellenfél (a regnáló miniszterelnök) megszólítása tegezve, a keresztnevén. nagy betűk, domináló kék szín.
Hogyan lehet egy - a politikai ellenfélről készült - fotót felhasználni a kampányban. A mondanivalót a két beállítás hasonlósága és különbsége próbálja elmondani.
A párt egyik fő programpontja - ezúttal erőteljes képi humorba ágyazva. A párt fő arca mosolyog - és kézben tartja a fő üzenetet.
Egy kevéssé ismert plakát - érdekes mondanivalóval. A képen látható másik személy Csurka István, a MIÉP elnöke. A MIÉP 1998 és 2002 között parlamenti párt volt: elvben ellenzéki, de gyakran a kormánnyal együttműködő. Erre utal szerepeltetése - narancssárgában...
2006
Négy év kormányzás után kellett megint elállni a kampány-ötletekkel.
Egy ikonikussá vált kép: a mosolygó kisfiú mellé nem is kellenek politikus-arcok. A kék színt most a sárga dobja fel kicsit.
Azért lehet, hogy "Kovás Pisti" önmagában kevés lesz - így kitették mellé a "jóságos apa-nagyapa-Mikulás" "politikus bácsit" is.
Itt feltehetően már az első forduló utám járunk: "Kovás Pisti" már nem csak mosolyog, hanem kifejezetten örül.
Kiderült, hogy lehet SZDSZ-plakátot készíteni kisfiú nélkül is. A liberális kifejezés a hangsúlyos.
2010
Ebben az évben már csak nagyon-nagyon elvétve lehetett SZDSZ-plakátokkal találkozni. A párt "leamortizálódott", gyakorlatilag meg is szűnt. Pár "utolsó mohikán" akadt még.
Megfáradt, szomorú értelmiségi arc. A grafika klasszikusan felismerhető: kék mezőben a három madár. Nincs már szó adóról, kórházról stb: Egy szép bíztatás - amiben talán a képen látható férfiú sem hitt már: "Itt a tavasz."