Érdekes írások azoknak, akik érdeklődnek a közelebbi és távolabbi múlt iránt

Történelem Mindenkinek

Történelem Mindenkinek

A kontinens, amely alig vállal gyermeket: a női termékenység megoszlása Európa országai között

Egy "zuhanás" anatómiája

2025. február 12. - Szentgáli Zsolt

Blogom rendszeres olvasói tudják, hogy egyik érdeklődési területem a demográfia.

A történelem nem csak a régmúlt vagy akár a közelebbi múlt vizsgálata - hanem valóban "a jelenbe ér".

Ezért hoztam már egy térképet a legfrissebb (2023/2024-es) adatokkal.

fertilitas_2023_24.png

A demográfiával foglalkozók tudják, hogy a fertilitás ("női termékenység") kulcsszáma 2,1: ha egy adott évben az várható, hogy egy nőnek élete során ennyi gyermeke születik, akkor az adott ország / régió népessége éppen stagnál. (Azért nem 2 ez a szám, mert soha nem fordul elő, hogy egy országban az összes embernek szülessen gyermeke - pl. biológiai okokból).

 Jól látható, hogy a jelen Európájában egyik nemzet sem éri el ezt a számot - sőt, egyre távolodunk tőle.

Az 1,8-as szintet négy európai ország tudta megközelíteni:

a Balkánon Bulgária és Montenegró, a Kaukázusban pedig Georgia és Örményország. A kedvező bolgár születési számokban talán szerepet játszhat, hogy Európa egyik jelentősebb cigány népcsoportja él ebben az országban. Az is megfontolandó, hogy épp Bulgária kezdett a minimálbér lendületes emelésébe.

Néhány ország még az 1,5-ös "pszichológiai" határ fölött tudja tartani magát:

Írországban (,166) talán a fellendülő gazdaság és a megőrzött katolikus hit együtt jelentenek némi előnyt.

Franciaországban (1,64) talán a családtámogatás és a - több gyermeket vállaló - muzulmán családok együtt tesznek még róla, hogy itt még nem olyan meredek a "lejtő".

Az egykori Jugoszlávia néhány tagállamában is 1,5 fölött tudtak még maradni: Szerbia (1,6), Bosznia-Hercegovina (1,59):(szegénység kontra muzulmán lakosság - mint egymás ellen ható tényezők) és Szlovénia (1,51)

Ha figyelmünket a színskála másik felére fordítjuk, akkor igen súlyos "összeomlásokat" látunk.

Meglepő módon jelenleg arányaiban a legkevesebb gyermek Európában három hagyományosan katolikus nemzetnél születik:

Lengyelországban (,1) és Litvániában (1,11) talán a fiatalok tömeges kivándorlása miatt nem születnek gyermekek; Spanyolországban (1,13). sokat hallani lakhatási nehézségekről.

Nem sokkal "vidámabb" az észt (1,2) és az olasz (1,21) (itt tömeges a panasz a "mamahotleben maradó 30/40-esekre) helyzet sem.

Látható, hogy Magyarország adatai eléggé beilleszkednek az aktuális európai trendekbe. Az 1,38-as fertilitásunk alacsonyabb, mint a környékbeli poszt-kommunista országoké (Románia, Szlovákia,Horvátország, Csehország) - de még kedvezőbb, mint Ausztria (1,31) (Ez utóbbi azért is hihetetlenül alacsony, mert Ausztriában nagyon komoly a családtámogatási rendszer)

Érdemes rövid kitekintést tenni az Európán kívüli - de közeli - nemzetekhez.

A muzulmán Törökország női termékenysége (1,51) olyan hihetetlenül alacsonyra esett vissza - mely több fejlett, nyugati nemzetét is alulmúlja...

Feltűnő, hogy más muzulmán nemzetek is egyre inkább az európai népesedési mintát követik: Azerbajdzsán:1,57 (pedig itt még jelentős földgáz-vagyon is van!), Tunézia (,1,61) és a siíta Irán (1,67) - ahol nemrég még népességrobbanás zajlott.

fertility_map_csokkenes_eve.png

Ez a második térkép újabb érdekes összefüggéseket tár fel: azt mutatja, hogy az egyes európai országok melyik időszakban estek a 2,1-es kritikus határ alá?

Látható, hogy először a skandináv "jóléti társadalmakban" (Svédország, Finnország, Dánia) - valamint (bár teljesen más helyzetben voltak) - az akkori Jugoszlávia több tagköztársaságában (Szerbia, Horvátország) kezdtek a családok egyre kevesebb gyermeket vállalni. Itt a Balkánon a fiatalok tömeges kivándorlása lehetett az ok.

Már a '70-es években elérte a folyamat a gazdagabb nyugat-európai nemzeteket is (Nagy-Britannia, NSZK, Benelux-államok, az Alpok nemzetei stb.)

A '80-as években a születésszám csökkenése "begyűrűzött" újabb balkáni nemzetekhez és általában Dél-Európába is.

Néhány "hagyományosabb" (talán agrár-jellegűbb) társadalom  (Kelet-Európában)"tartotta magát még az 1989-es nagy változásokkor is (pl. Lengyelország, Szlovákia, Macedónia, Moldova)

Európa két végén vállaltak még az ezredfordulón is sok gyermeket: a hideg Izlandon és a szegény, balkáni, részben muzulmán Albániában.

Végső kitekintésként még annyit tennék hozzá, hogy már az ázsiai "jóléti" társadalmak is megérkeztek a demográfiai csökkenés szakaszába: már Kína és Japán népesség is csökken - Dél-Koreáé pedig egyenesen zuhan.

A bejegyzés trackback címe:

https://tortenelem-mindenkinek.blog.hu/api/trackback/id/tr8618793630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2025.02.13. 21:41:31

Nagyon jó adatok. Nekem is veszőparimpám a demográfia. Sajnos nekünk reszeltek.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2025.02.14. 09:04:22

Kritikán aluli cikk, sajnos pariban van a NERindex vezércikkeivel.
Nagyon mélyre süllyedt a jobboldali "értelmiség", és ez nem olyan idézőjel, mint amit a cikk a jóléti államnál használ.

Andy73 2025.02.14. 09:04:31

Szomorú adat. A bevándorlők ellensúlyozzák a népességcsökkenést, de ez elég súlyos társadalmi és politikai problémákat is okoz már most is, később várhatóan még sokkal inkább.

Korábban csak háborúk vagy például a pestisjárványok idején csökkent a népesség, az utóbbi évtizedek egyedülállóak abban a tekintetven, hogy békeidőben és a fejlett egészségügy mellett is.

Az okok alapvetően kettősek. A korábban sosem tapasztalt nagy jóllét el is kényelmesíti az embereket, ezért sokan nem vállalják a gyerekneveléssel járó feladatokat, amit nyűgnek tartanak, a nagycsaládot pedig csak nagyon kevesen vállalják. Másrészt a jólétnek ára is van, elég sokat kell dolgozni érte ma is a fiataloknak, a nőknek is, ezért kitólódott a családalapítás - annyira, hogy sokan már le is késnek róla, azok is, akik ugyan szeretnének családot és akár több gyerekeket is, de túl sokáig halogatják.

Andy73 2025.02.14. 09:12:53

Egy személyes komment: nekünk nagycsaládunk van, és a baráti-ismerősi körben is sok ilyet ismerek, de sajnos nem ez az általános. Pedig a gyerekek tényleg sok örömöt okoznak, sokkal többet, mint az anyagiak. A kulcs, hogy meg kell találni az egyensúlyt a munka és a magánélet között, ami nem könnyű, de nem is lehetetlen.

Atrox 2025.02.14. 09:23:57

A jóléti társadalom elkényelmesít, manapság rengeteg dologgal el lehet ütni az időt, ami csalogatóbb, mint a gyermekek felnevelésének gondját vállalni. Felülről, politikai akarattal (bármilyen családtámogatással, kedvezménnyel, juttatással) ezt a problémát szerintem nem lehet megoldani. Ha anyagi és egyéb juttatásokon múlna, akkor pont a leggazdagabb orszáokban születne a több gyermek.
És a hátunk mögött hagyott több ezer nyomorúságos esztendőben pedig alacsony lett volna a születések száma világszinten, hiszen a mindenkori elitet leszámítva az átlagemberek többsége mai mércével mérve nyomorgott és/vagy totálisan kiszolgáltatott helyzetben volt. ennek ellenére a hagyományos családokban sok-sok gyermek született.

"Azért nem 2 ez a szám, mert soha nem fordul elő, hogy egy országban az összes embernek szülessen gyermeke - pl. biológiai okokból" - ez inkább azért (is) van, mert ha még a háborúk és a sok embert érintő halálos járványok el is kerülik az adott országot, akkor is van egy minimális gyermekhalandóság (balesetek, egyedi betegségek), tehát nem mindenki éri meg azt a kort, amikor gyermeket vállalhatna.

Andy73 2025.02.14. 09:25:49

@Ződ2000: Az adatok sajnos önmagukért beszélnek. A politika hatása korlátozott a demográfiára az egész világon, ahhoz drasztikus intézkedések kellenének, hogy ne így legyen, lásd pl. Ratkó-korszak.
Az egyébként elég szánalmas, ha valaki politikai megfontolások miatt vállal vagy nem válla gyereket, de valamilyen szinten lehet, hogy ez is jelen van.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2025.02.14. 16:09:22

@Andy73: Szerintem nagyon ritka az, hogy egy adat magért beszél, mindig a környezetében kell vizsgálni. A gyerekvállalás egy részlet ami mellett sok fontos dolog van. Pl a bevándorlás.

Hiába "szapora" Románia, a lakossága egyre fogy, miközben az 1.25ös Luxemburg lakossága látványosan megnőtt. Pár évtized alatt.
Alapjában véve ez hiányzik a térképről leginkább, de egy sor más tényező is. A skandináv rendszerek azért jólétiek, mert olyan dolgokat támogattak ami az egyéni fejlődést kiteljesíti, amellett hogy a társadalmi reprodukciót is előmozdítják. Nekünk egészen természetes az ingyenes felsőoktatás, de egy sor gazdag országban nem az, pedig ez egy fontos része az esélyegyenlőségnek. Ahogy az is hogyha valaki gyereket vállal azt a társdalom jutalmazza/megvédi. Szerintem ez a helyes út, Skandinávia az egyik legjobb példa, de speciel ebben a mostani magyar kurzus kivételesen jó intézkedéseket hozott (pl adókedvezmények). De a legjobb támogatási rendszer sem képes pótolni a gyerekvállalási kedvet.
A számokat nézve (ha ezek valósak) Megkockáztatom hogy a célok nem reálisak a 2.1-es aránnyal.

Amit a kontextusból muszáj kiemelni: Nyugat Európa 70 évnyi történelmét alapvetően az jellemezte, hogy a társadalmi és gazdasági fejlődés miatt folyamatosan szükség is volt a bevándorlásra: a „benszülött” népek egyre inkább fejlődtek (tovább tanulás, anyagi gyarapodás), és a helyükre folyamatosan érkeztek bevándorlók olyan szakmunkás vagy betanított munkás állásokra, amit a bennszülöttek nem vagy nem annyiért végeztek volna el.
Úgy mellesleg Németország az elmúlt 30 évben Kelet Európa szinte teljes német származású lakosságát szépen integrálta, majd az EU csatlakozással még pár millió bevándorlót a régióból.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2025.02.14. 16:11:21

@Andy73: A Ratkó-korszak intézkedései nem drasztikusak hanem elmebetegek voltak. Azokat pozitív színben feltüntetni több mint félrevezető.
„politikai megfontolások miatt vállal vagy nem válla gyereket,” normális emberek anyagi, pláne lét biztonság nélkül nem fognak gyereket vállalni, főleg nem sokat. Az 50-es évek elején az emberek éheztek és az utolsó amit ilyenkor akartak az még egy gyerek.
süti beállítások módosítása