Előző posztom után, most egy olyan várat mutatok be Nektek, amely valóban megfelel a közvélekedés által "vár" szóval leírt épületnek - hiszen kőböl épült!
Regéc a Zempléni-hegységben található, az Országo Kéktúra közvetlenül mellette halad el: felsétálhatunk Regéc, Mogyoróska és Háromhuta falvakból - és találunk a vár alatt több autóparkolót is. Regéc faluban Látogatóközpont is létesült.
Mint a legtöbb hazai vár, ő is a tatárjárás után, a XIII. század második felében épült, magánúri birtokon. A helyét jól választották ki: 639 m magas sziklaplatón áll, szinte uralkodik a táj felett.
Legősibb része az Öregtorony, melyet fallal kerítettek el. A képen látható épület - melyben szép kiálllítást is megnézhettek - nem eredeti. Átépült már a különböző fóúri családok birtoklásának századaiban, később elpusztult - így a jelenlegi épület modernkori helyreállítás (a 2010-es évekből).
Biztosan mindenki kitalálja, mire szolgálhatott a falból kiugró kis ablakos "szobácska" eredetileg. :)
Ezt a képet az Örögtoronyról és a középső várról a déli "Alsóvárból" készítettem. Csodás kilátópont, de az újjáépítés ideáig még nem jutott el.
Ez a kép az előzőnek mintegy az "inverze": az Öregtoronyból fotóztam. Jól látszik az Alsóvár romos állapota, a már feltárt részek és a váron belüli szintkülönbségek.
A vár fénykora a XVII. század volt. Több más család után a Rákócziak szerezték meg (I. Rákóczi György erdélyi fejedelem hatalmas birtokgyarapító volt) A koraújkor századaiban épült az itt látható reneszánsz palotaszárny. Ez is elpusztult, feltárások után 2021-ben épült újjá! Különös fontosságát az adja a magyar történelemben, hogy az 1676-ban, a közeli Borsiban született II. Rákóczi Ferenc itt töltötte gyermekéveit édesanyjával Zrínyi Ilonával.
Ez a rekonstrukciós rajz a várat a fénykorában mutatja. Balra az Öregtorony, középpen a palota, jobbra az Alsóvár. Az Öregtornyot ÉK-ről épített rondella is védte, ágyúállásokkal.
Nagyjából így néz ki a középső vár - az újjáépítés jelnelgi fázisában.
A fő pusztítást itt is elsősorban a Habsburg-hadak okozták a Thököly-felkelés után (Thököly Imre volt Zrínyi Ilona második férje és így II. Rákóczi Ferenc nevelőapja). A későbbi századokban a köveit szinte széthordták, így 0990 után indult meg a feltásár és az újjáépítés.
A vár a szép Mogyoróska faluhoz esik a legközelebb - rövid séta mindössze a feljutás!
Javaslom, menjetel el Zemplénbe - és ha ott járták, Regécet semmiképpen se hagyjátok ki!