A "vár" szóról a Tisztelt Olvasónak nyilván magas kőfalak, tornyok, bástyák jutnak eszébe. Nos: a Kárpát-medencében már az őskor óta földvárak épültek - a túrázók számtalan földsánccal találkozjatnak ma is szép hegységeinkben.
A honfoglalás utáni időszakban a magyarok is építettek földvárakat. A technika a következő lehetett: hatalmas fákat vágtak ki (vagy forgattak ki gyökerestől), ezekből sáncot emeltek, majd pedig rengeteg földet hordtak rá. Az így elkészült építmény így később egyszerűen "földvárnak" látszott - de annál erősebb volt.
E földvárak (vagyis inkább: fa-földvárak) közül kevés maradt fenn - ezek egyike Szabolcs vára, mely az ilyen nevű falu szélén áll és szabadon megtekinthető, bejárható.
A 8-10 méter magas sáncra lépcsőn lehet feljutni.
A sánc tetején álló családtagjaimhoz viszonyítva is jól látszik, mekkora munkát fektettek az építésbe.
A vár alapvetően háromszög alakú, az egyes szakaszok 300 méternél is hosszabbak - tehát tekintélyes területet ölelnek körbe.
Természetesen végeztek benn régészeti kutatásokat. Ezek az építés idején 950 környékére teszik. Ha e feltevés igaz, akkor megerősítheti Györffy György elméletét, mely szerint a Szent István korában kiépülő várispánsági (és vármegye) rendszer részben korábbi nemzetségi előkelők ("urak" és "bők") építményeit is felhasználhatta.
A vár - és így a megye - a nevét elsp ispánjáról (azaz megszerbezőjéről) kaphatta: az alig ismert Szabolcs vezérről. (Több ilyen példát is ismerünk a Kérpát-medencéből: pl. Hont, Doboka, Csanád).
Szabolcs vára jelentős szerepet játszott hazánk történelmében, hisz 1092-ben itt tartott zsinatiot Szent László király. E zsinaton fontos, egyházi és világi jellegű törvcényeket hoztak (pl. a kötelező szentmisére járásról).
A korai ispánsági központok egyúttal a keresztény térítés központjai is voltak. A földsáncokon kívül, de azok közvetlen közelébe áll ez a gyönyörű Árpád-kori, román stílusban épült templom.
Ez bizony igazi, pici, boltíves ablakocska.
Összefoglalásként: egyszer mindenképpen menjetek el Szabolcsba és nézzétek meg Magyarország rejtett kincseit!
Ha pedig a tikkasztó nyári napon megszomjaztok, akkor az igencsak közel esp Tokajban is felüdíthetitek Magatokat...