Napóleonra elsősorban hadvezérként és hódótóként emlékezünk.
1799-ben vette át a hatalmat Franciaországban: ekkor még a köztársasági formát megtartva "első konzul" lett - majd 1804-ben immár nyíltan császárnak nyilvánította magát.
Állandó háborúi, hódításai során előszeretettel rajzolta át a térképet: csonkított meg és bővített ki államokat - semmisített meg régieket és talált ki újakat. A régi / új trónokat sokszor családtagjainak (9 testvére volt!) adta, vagy éppen hadvezéreinek.
Ebben a posztban térképen igyekszem bemutatni néhányat ezen viharos évtized változásai közül.
Második itáliai hadjáratában, 1800-ban (amely a marengói csatáról híresült el) újra legyőzte az osztrákokat. Felszámolt több régi, hagyományos államot (elsősorban monarchiákat) - és a helyükön ún. "testvérköztársaságokat" alapított - melyek a francia uralom kiterjesztését szolgálták.
1805. december 2-án (napra pontosan egy évvel császári koronázása után) hatalmas győzelmet aratott a csehországi Austerlitz-nél a "három császár csatájában".
A legyőzött osztrák birodalmat alaposan megcsonkította: elvette a Habsburgoktól Tirolt (ezt a bajorok kapták!) és Dalmáciát is! (Ausztria ezekben az években Salzburg tartomány megszerzésével "kompenzálta" magát).
A poroszok 1806-os jénai veresége után II. Ferenc lemondott a német-római császári trónról - ezzel meg is szűnt a 962 óta létező állam.
Napóleon alaposan átformálta Németországot: a régi Német-Római Császárságnál kisebb területen, vele "szövetséges" (valójában alávetett) német fejedelmekből létrehozta a Rajnai Szövetséget.
A Rajnai Szövetség két legjelentősebb tagja a területileg megnövelt Bajorország és a most alapított Vesztfáliai Királyság lettek. Ez utóbbi élére - a biztonság kedvéért - egyik testvérét nevezte ki...
Poroszország hosszú ideig harcolt a franciákkal - de veszített. Napóleon 1807-ben alaposan megbüntette őket: "vágott le" tőlük területeket nyugaton és keleten is.
Lengyel katonákkal akarta növelni seregét, ezért 1807-ben (az 1795-ben megszűnt Lengyelország helyett) a poroszoktól elvett területekből létrehozta a Varsói Nagyhercegséget.
1809-ben - egy újabb győzelem után - jelentős, lengyel lakosságú területeket vett el Ausztriától is, ezzel jelentősen megnövelte a Varsói Nagyhercegséget.
1809-ben Ausztria megint szembe szállt Napóleonnal - és megint kikapott (wagrami csata). A császár persze nem hagyta megtorlatlanul: Salzburg tartománnyal tovább növelte Bajorországot és Horvátország elcsatolásával a Habsburg Birodalom még tengerpartját is elvesztette.
A történészek megfogalmazása szerint Ausztria ekkor "középhatalommá" süllyedt - ráadásul Ferenc császár lányát, Mária Lujzát 1810-ben feleségül véve Napóleon még szövetségbe is kényszerítette őket.
1810-re megint átalakult Itália. A "testvérköztársaságok" persze megszűntek: a régóta létező Nápolyi Királyság (trónján egy francia tábornokkal) mellett létrejött az "Itáliai Királyság".
Hatalmas területeket (pl. az egykori Pápai Állam részeit és a Habsburgoktól (részben Magyarországtól!) elvett horvát tengerpartot pedig egyenesen a gigantikusra növelt Francia Császársághoz csatolt.
1810-re ez a "Francia Császárság" Európa legnagyobb területű és népességű állama lett. Bekebelezte az egykori Dél-Németalföldet (Belgium néven ismerjük) és a sokáig önállóságát őrző Hollandiát is!
Határai természetesen messze túlhaladták a francia nép által lakott földeket - számtalan népet foglalt magába.
1810-re Napóleon valóban egész "Európa császára" lett.
A minden korábbinál hatalmasabb Francia Császárságban személyesen ő uralkodott: szövetségbe / csatlóssá kényszerítette a német fejedelmeket ("Rajnai Szövetség"). a megcsonkított Habsburg Birodalmat, Poroszországot, Dániát és Spanyolországot. Egyre több trónon ültek testvérek és sógorok.
A csúcsról azonban gyors volt az út "lefelé": az 1812-es oroszországi hadjáratban felmorzsolta seregét - 1813-ban már számtalan uralkodó fogott össze ellene (Lipcse: "népek csatája"). 1814-es veresége után még megkapta a kicsiny és szép földközi-tengeri Elba szigetét, de 1815-ös végső veresége (Waterloo) után végül az Atlanti-óceán közepére, Szent Ilona szigetére száműzték a győztes angolok...