Érdekes írások azoknak, akik érdeklődnek a közelebbi és távolabbi múlt iránt

Történelem Mindenkinek

Történelem Mindenkinek

"Április 4-ről szóljon az ének!" - a "felszabadulást" ünneplő plakátok változékonysága

A Rákosi- és a Kádár-rendszerben

2024. december 30. - Szentgáli Zsolt

A négy évtizedes magyarországi kommunista diktatúra központi ünnepnapja április 4-e volt: hivatalosan 1945-ben ezen a napon fejezte be a szovjet hadsereg hazánk "felszabadítását". (Persze már a dátum sem volt igaz - és a "felszabadulás" kifejezés is csak a megszállás szóval együtt említve használható).

Az '50-es évektől minden évben új plakátokkal rukkoltak elő a rendszer grafikusai - ezekből hoztam most válogatást.

zz01.jpg

Ez a kép 1952-ben - Rákosi Mátyás hatalmának tetőpontján - készült.

Az üzenet egyértelmű: mindenki mosolyog, boldog, Munkáscsalád masnis kislánnyal, a háttérben katona és újabb öntudatos (ipari!) munkás. A kislány kezében még egy-egy nemzeti szinű és vörös zászlócsska van - de a háttérben a vörös zászlók erdejében már szinte elvész a piros-fehér-zöld.

1950es_evek.jpg

Ugyancsak a Szabadság-szobor a központi motívuma ennek a szintén Rákosi-korabeli plakátnak. A korszak beazonosítható a nemzeti lobogókra festett címerből, melyet 1949 és 1956 között használtak.

Ünnepi szónokot nem látunk, a "sokadalomban" zömmel munkások (kantáros munkásnadrágban menve az ünnepségre!!!), egy paraszti pár. egyenruhások - és talán egy értelmiségi...

uttoro.jpg

A cserkészet egyfajta "koppintásaként" működött a felső tagozatosok számára kitalált úttörő-mozgalom. A nyakkendő színe természetesen csak vörös lehet, lobogóból itt csak egy van (és az is háromszínű!) - de a Szabadság-szobrot itt sem "felejtette el" odafesteni a művész.

1961.jpg

A Kádár-rendszer évtizedeiben teljesen másfajta plakátok készültek. A hivatalos ideológia változatlan maradt - de a hatalom egyre kevésbé várta el a néptől az ideológiai azonosulást - és ez sok mindenben kifejeződött.

A "felszabadulás" köré szőtt mesterséges "mitológia" egyik figurája volt Osztyapenko kapitány, a Budapest ostromának kezdő napjaiban (1944. decemberében), tisztázatlan körülmények között elhunyt szovjet parlamenter. Az őt, heroikus pózban ábrázoló szobor évtizedekig állt az M 7 autópálya fővárosi kivezető szakaszánál.

A plakát ezt a szobrot mintázza - a háttérszín pedig mi más lenne, mint a vörös...

 1874460.jpg

Itt az alkotó "bravúrosnak" érezhette a modern művészi kifejezőeszközök az ideológiai mondanivaló együttes érvényesítését. Hatalmas vörös folt, kicsit nehezen észrevehető vörös csillaggal, a "4"-es számot körülfonva keskeny nemzeti színnel.

A "felszabadulás" szó már nem is szerepel - hiszen mindenkinek automatikusan ez "ugrott be" az április 4-i dátumról.

voros_csillaggal.jpg

Lassan megérkezünk grafikailag az általános iskola szintjére. "Bravúrosan kombinálva" a vörös csillag, a 4-es szám és a nemzeti színek.

item_506996.jpg

Új színként feltűnik a kék. A rajzoló itt újítani akart - ezért a 4-es számot kicsit "girbe-gurbán" formázta meg...

A hazafias piros-fehér-zöld itt is elengedhetetlen....

bekegalamb.jpg

A végére egy '80-as évekből származó darabot hoztam. A korszak ("kis hidegháború" fő üzenetét hordozza: "célunk a béke".:

Már rég nem említ "felszabadulást", a galamb ábrázolása igen kevéssé kidolgozott és a zöld már majdnem annyira hangsúlyos, mint a piros.

A bejegyzés trackback címe:

https://tortenelem-mindenkinek.blog.hu/api/trackback/id/tr4018761508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.12.31. 08:44:25

A megszállás ugyanúgy túlzás, mint a felszabadítás. Előfordul, hogy bizonyos hadseregek egy másik országban állomásoznak, ettől ez még nem megszállás. Németországban és most Magyarországon is amerikai csapatok állomásoznak. A szovjet katonák persze többen voltak, és közben diktatúra is volt Magyarországon, de a diktatúra lehet, hogy fennmaradt volna a szovjet hadsereg nélkül is. Másrészt Németországra amerikai típusú alkotmányt erőltettek, amelyet Bajorország el sem fogadott.

Fredddy2 2024.12.31. 10:20:51

A második plakát korszaka tovább is szűkíthető: 1952 előtti. 1951-ben vezették be a teljesen szovjet típusú egyenruhát, de a plakáton még Bocskai-sapkás katona van.
süti beállítások módosítása