Érdekes írások azoknak, akik érdeklődnek a közelebbi és távolabbi múlt iránt

Történelem Mindenkinek

Történelem Mindenkinek

A II. világháború utolsó német támadása - a Dunántúl 1945 márciusában

A "Tavaszi ébredés" - és következményei

2024. április 19. - Szentgáli Zsolt

Azok számára, aki valamiért még esetleg 1944 végén – sőt esetleg 1945 elején – is azt gondolták, hogy a náciknak bármi esélyük lehet (ha nem is „győzelemre”, de esetleg valamiféle „tárgyalásos rendezésre”), legkésőbb 1945 márciusában el kellett érkeznie az „igazság pillanatának”, amikor a nyugati szövetségesek átkeltek a Rajnán.

5_1024px-ofensiva_alemana_del_lago_balaton-hu_svg.png

Hitler – furcsa mód – nem a Ruhr-vidék és nem Berlin védelmét tartotta legfontosabbnak, hanem a valóban elitnek számító 6. SS Páncélos Hadsereget éppen a Dunántúlon vetette be. Ez volt a német hadsereg utolsó érdemi támadó hadművelet a világháborúban a „Tavaszi Ébredés”.

Korábbi posztomban már írtam: azért éppen a Dunántúl lehetett a helyszín, mert Zala megyében voltak a Harmadik Birodalom utolsó kőolaj-mezői. Márpedig modern háborút nem lehet benzin / gázolaj nélkül vívni…

 6_felvonulo_kiralytigrisek_marciusban.jpg

A Dunántúlra hozták a háború utolsónak kifejlesztett, igazán döbbenetes erejű tankjait a 68 tonnás (!!!) Királytigriseket.

7_marciusi_tamadas.jpg

A támadást – ismételten a Mezőföld irányába – március 6-án indították meg. Budapesten február óta már nem folytak harcok – a szovjetek már csak ezért is jobban felkészültek a védelemre.

A németek nagyjából kilenc napig küszködtek – de a Dunát most meg sem tudták közelíteni, március 15-ig hozzávetőleg Simontornyáig jutottak.

8_parduc_a_sarban.jpg

Közben az is „kiderült”, hogy a Sárvíz miért éppen a „sár”-ról kapta a nevét.

A tavaszi hóolvadáskor a Mezföld talaja hatalmas „sártengerré” változott – ahová egymás után ragadtak be a német harcjárművek. Itt éppen egy szintén kiváló harcjárműnek számító Párduc tank.

9_lanctalpas_a_sarban.jpg

Ezek a féllánctalpas gyalogsági csapatszállítók éppen egy falu aszfaltozatlan, kövezetlen útján próbálnak meg előre vergődni.

10_a_sarreten.jpg

Itt is elcsigázott, kimerült – talán már a harc értelmetlenségét is belátott – német katonák vesztegelnek járműveikkel a sárban.

11_kiralytigris_marciusban.jpg

Ennek a Királytigrisnek meglehetősen sérültnek tűnik a hátulja – de sokat közülük nem a szovjet tüzérség állított meg, hanem egyszerűen beleragadtak a sárba, legénységük pedig egyszerűen otthagyta őket. Nem akadt jármű, ami el tudott volna húzni 68 tonnát – és nem volt már benzin sem feltankolni őket.

12_szovjet_ellentamadas_marciusban.jpg

Március 15-én aztán megindult a szovjetek nagy ellentámadása – mely immár igen csekély ellentállásba ütközött.

Székesfehérvárt március 22-én adták fel a németek. (Másodszor éppen két hónapig volt a birtokukban).

13_visszavonulo_gyalogosook_marciusban.jpg

A német csapatok számára a visszavonulás maradt az egyetlen értelmes alternatíva.

14_dunantul_1945.jpg

Március 26-tól aztán végleg felgyorsultak az események. Miközben szülőföldemen, Fejér megyében hónapokig tomboltak a harcok, az Észak- és Nyugat-Dunántúlon szinte ellenállás nélkül robogott át a szovjet hadsereg. Április elején szinte az egész országban véget ért a háború – de Pinkamindszentet csak április 13-n hagyták el a német alakulatok.

A bejegyzés trackback címe:

https://tortenelem-mindenkinek.blog.hu/api/trackback/id/tr9618384809

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása