Érdekes írások azoknak, akik érdeklődnek a közelebbi és távolabbi múlt iránt

Történelem Mindenkinek

Történelem Mindenkinek

Két vicc az oroszok kivonulásáról - a Kádár-rendszer humora (rövid ízelítő)

2022. március 30. - Szentgáli Zsolt

A humor fontos történelmi forrás - különösen a diktatúrák idején játszik szerepet: a szólásszabadságot kísérli meg helyettesíteni. Az alábbi viccek az 1970/80-as évek közhangulatából adnak vissza valamit.   1. Móricka ül a dombtetőn és távcsővel erősen vizsgálódik. Időként körbe tekint. - Mit…

Tovább

Magyarország választási földrajza 1994-2006

1989 óta már a kilencedik parlamenti választást fogják tartani hazánkban 2022. április 3-án. 2012-ben alapvető módosítások történtek a rendszerben. 2012 előtt 386 mandátum került kiosztásra: a többség (210) területi és kompenzációs listákról, a többi (176) pedig egyéni választókerületekből. A…

Tovább

Néhány párhuzam náci és kommunista (szovjet) propaganda-plakátok között

A nácizmus és a kommunizmus elvben a politikai paletta egymástól legtávolabbi végén helyezkednek el (szélsőjobb vs. szélsőbal). Híveik (különösen 1939 előtt és 1941 után) egymást éles ellenfelekként gyűlölték. Sőt: fontos, hogy a XX. század során legitimációjukat kölcsönösen általában az egymás…

Tovább

Két kép az 1848. március 13-i bécsi forradalom tiszteletére

Az Akadémiai Légió

Ma, március 13-án van az (első) bécsi forradalom kitörésének 174. évfordulója.  1848-ban háromszor volt jelentős forradalmi megmozdulás a birodalmi fővárosban: márciusban, májusban és októberben. Mindhárom (különösen az első és a harmadik) jelentősen hatott hazánk sorsára. Petőfiék eredetileg…

Tovább

Az olasz fasiszták "Tízparancsolata" 1934-ből

A történelem számtalan fordulata egyszerre elszomorító és ugyanakkor némelyik önmaga paródiájába is fordul. Az olasz fasiszták 1934-ben úgy gondolták, hogy helyettesítik a Szentírást és saját "Tízparancsolatot" tettek közzé. Kommentár nélkül másolom ide - bátran ajánlom mindenkinek…

Tovább

Oroszország terjeszkedése térképeken 1300-1945

A Kijevi Rusz a XI. században részfejedelemségekre bomlott, melyek zöme a XIII. század közepén tatár uralom került (ami adófizetéssel és barbár szokások átvételével, az Európától való eltávolodással) járt. A XIV-XV. században a Moszkvai Fejedelemség (később Nagyfejedelemség) fokozatosan uralma…

Tovább

Képek a szovjet hadsereg pusztításáról Budapesten 1956-ban

A szovjet hadsereg 1956 őszén kétszer támadta meg Budapestet. Először október 24-én (szerdán) vonultak be, másodszor november 4-én (vasárnap) hajnalban támadtak. Mindkétszer elsősorban Székesfehérvár és Kecskemét irányából támadtak. Az első támadásban részben "céltalanul bolyongtak" a városban,…

Tovább
süti beállítások módosítása